Hiihtoladun viisaus

marras 24, 2010 | Blogi

Taito, rohkeus, älykkyys ja hyvä sydän -kaikki kun on kohdallaan, on tosi taitava. -Tokaisi innokkaana hiihtävä 6-vuotias poikani hiihtoladulla. Äidillä meinasi mennä roska kurkuun silkasta äimistyksestä. -Mikä viisaus!

Näinhän se on, myös työelämässä. Taidoista ei ole paljon iloa, jos ei ole rohkeutta toteuttaa osaamistaan. Rohkeudesta ei liioin ole iloksi, mikäli puuttuu harkinta, mitä toteuttaa ja mitä jättää toteuttamatta. Toisaalta, vaikka älykkyyttä olisi millä mitoin, mutta hyvä sydän puuttuu -ei kovin pitkä ole älykkäimmänkään menestys.

Hyvä sydän tunnistaa sen, mikä on hyvää ja mahdollista. Se antaa anteeksi ja tahtoo myös toisille hyvää. Se iloitsee myös toisten onnistumisista ja saa aikaan paljon taitavuutta itsessä ja muissa.

Taitavaa työpäivää sinulle, ihana sinä!

Pia Vilanen, Luotain

1 Kommentti

  1. Ari M

    Eipä tuota taida tuon paremmin enää sanoa 🙂

Lähetä kommentti

Sähköpostiosoitettasi ei julkaista. Pakolliset kentät on merkitty *

Arkisto

Yksityisyyden suoja

Tämä verkkosivusto käyttää evästeitä, jotta voimme tarjota sinulle parhaan mahdollisen käyttökokemuksen. Evästetiedot tallennetaan selaimeesi, ja ne tunnistavat sinut, kun palaat verkkosivustollemme, ja auttavat tiimiämme ymmärtämään, mitkä verkkosivuston osat ovat mielestäsi kiinnostavimpia ja hyödyllisimpiä.